Zaujímavé fakty o Plese v opere

–          Ples v opere sa doteraz vždy konal prvú sobotu po Troch kráľoch a ako prvý slovenský ples tak otvára plesovú sezónu u nás.

–          Súčasťou každého Plesu v opere bol vstup do budovy SND po červenom koberci. Výnimku tvorí len deviaty ples, kedy bol v súlade s témou ľadové kráľovstvo použitý koberec bielej farby.

–          Šiesty Ples v opere priniesol novinku, z ktorej sa časom stala tradícia – každý rok má ples inú tému. Tá predstavuje súlad medzi výzdobou divadla, ktorej súčasťou sú aj živé sochy pri vstupe do budovy, kostým moderátorky či úvodná choreografia.

–          Každý Ples v opere otvára slávnostným úderom na gong Hviezda večera. Výnimkou bol len prvý ples, ktorý otváral generálny riaditeľ Orangeu, Pavol Lančarič a riaditeľ Opery SND Juraj Hrubant.

–          Tradične je Hviezda plesu vždy zo zahraničia. Najbližšie z Čiech Lucie Bílá, najďalej zo Spojených štátov Belinda Carlisle a Gloria Gaynor.

–          Jedinou hviezdou plesu, ktorá nebola typickou popovou speváčkou bola na treťom plese Filippa Giordano spievajúca operu popovou formou. Medzi stálice Plesu v opere rozhodne patrí tanečné teleso Interklub Madit, ktorého valčík je neoddeliteľnou súčasťou úvodného ceremoniálu každého Plesu v opere.

–          Pavol Lančarič zaviedol od 7. ročníku Plesu v opere milú tradíciu – počas príhovoru vyzve prítomných pánov na „plesový bozk“ svojim partnerkám.

–          Každý ročník Plesu v opere otváral okrem hostiteľa, generálneho riaditeľa spoločnosti Orange Slovensko, Pavla Lančariča aj riaditeľ Opery SND.

–          Už od prvého ročníka Plesu v opere je hosťom k dispozícii nielen hlavná sála, ale aj restaurant v suteréne.

–          Na Plese v opere nikdy nechýbala ľudová hudba – hrali tu Diabolské husle Berkyho Mrenicu, Zlaté husle. Hrajú pre dobrú náladu v restaurante Opera, iba na 2. ročníku sa Diabolské husle objavili aj na hlavnej scéne.

–          Ples v opere moderovala každý ročník iná dáma, osobnosť slovenskej kultúrnej scény. Výnimku tvorí Soňa Müllerová, ktorá moderovala Ples v opere dvakrát a jeden zo scenárov si dokonca sama preveršovala. To bolo prekvapením aj pre samotných organizátorov.

–          Neodmysliteľnou súčasťou architektúry Plesu v opere je okrem tanečného parketu, ktorý pokrýva celý priestor hlavnej sály SND aj samostatné javiskové lóže postavené špeciálne pre plesový večer. Pôvodne boli dvojpodlažné, neskôr na treťom plese pribudla aj mezanínová alebo čestná lóža.

–          Na záver plesu sa stalo milou tradíciou, že dámy si odnesú ako pamiatku na nezabudnuteľný večer kvet z nádherných kvetinových dekorácií, ktorými je celá budova divadla vyzdobená.