Výnimočný umelecký zážitok

Ples v opere patrí už od svojho prvého ročníka na Slovensku k spoločenským podujatiam najvyššej úrovne. Počas celého desaťročia jeho konania je hostiteľom spoločnosť Orange Slovensko. Toto jedinečné podujatie, ktoré priblížilo Bratislavu iným svetovým metropolám, vytvorilo priestor pre návštevu osobností svetovej kultúrnej scény na Slovensku. Ples v opere však privítal aj mnohých slovenských umelcov.

Prvý Ples v opere, ktorý sa konal v roku 2001, pripravil priestor pre vytvorenie viacerých tradícií, ktoré sa ním preniesli počas celých deviatich rokov jeho konania. Snáď najznámejšou a najprestížnejšou je Hviezda večera, ktorou je vždy osobnosť kultúrnej sféry. Ako prvá sa tejto úlohy zhostila Lucie Bílá, nasledovaná hviezdami ako Lisa Stansfield, Gabrielle či Belinda Carlisle. Hviezda večera má zároveň jednu výnimočnú úlohu – slávnostným úderom na gong otvára nielen Ples v opere, ale aj plesovú sezónu na Slovensku.

Vyvrcholením eventu je vždy vystúpenie Hviezdy večera, ktoré prichádza ako hudobná „čerešnička na torte“ vždy o polnoci. Každým ročníkom Plesu v opere hostí sprevádzajú vždy viacerí známi a obľúbení hudobníci. Počas uplynulých deviatich ročníkov to bol každý raz vždy výber renomovaných umelcov, medzi ktorými sa doposiaľ predstavili slovenské legendy ako napr. Elán, Miro Žbirka, Pavol Hammel, Peter Nagy, a mnohí iní. Na Plese v opere však nikdy nechýbajú ani zahraničné osobnosti, či už ide o české stálice dobre známe aj slovenskému publiku alebo umelci svetového hudobného mena. Medzi najvýraznejšie hviezdy, ktoré už na doskách SND pri príležitosti Plesu v opere vystúpili patria Karel Gott, Helena Vondráčková, Michal David, Bonney M, Glenn Miller Orchestra, Jimmy Sommerville či Ali Campbell z britskej skupiny UB40 a mnohí ďalší.

Hostia Plesu v opere sa však už od prvého ročníka počas plesovej sezóny 2001 majú príležitosť každý rok zabaviť nielen na hlavnom parkete, ale aj v restaurante v suteréne budovy divadla, ktorý je pre tento účel špeciálne upravený. Jedinečnú atmosféru v týchto priestoroch tu na každom ročníku Plesu v opere vytvára ľudová hudba. Zažiarili tu známe mená ako Diabolské Husle Berkyho Mrenicu, Katarína Hasprová, Jana Kociánová či Zlaté husle.

Niektoré tradície Plesu v opere sa však vyvinuli v priebehu rokov. Jednou z nich je aj tematické zameranie plesu, ktoré je každý rok iné a po prvýkrát ho priniesol ples v roku 2006. Prvou témou bola šachovnica a úlohu kráľovnej zastala Kamila Magálová ako moderátorka večera. Tejto milej úlohy sa zhostilo doteraz ďalších 7 dám, osobností slovenskej kultúry.

Nad celkovou úrovňou Plesu v opere dohliada už celých desať rokov Čestný plesový výbor, ktorý je tvorený osobnosťami slovenského kultúrneho a spoločenského života. Už od prvého plesu sa tejto úlohy zhosťujú napríklad Emília Vášaryová, Peter Dvorský alebo Pavel Traubner. Ples v opere má tú česť, že k jeho príprave prispeli alebo stále prispievajú svojou životnou múdrosťou a skúsenosťami aj osobnosti ako Milan Lasica, Martin Huba, Ľubica Vargicová, Ľubo Roman, Ľubica Rybárska a niekoľko ďalších osobností spoločenskej, kultúrnej či hospodárskej sféry na Slovensku.