Výnimočné otvorenie plesovej sezóny sa blíži, 18. dobročinný Ples v opere opäť spojí ľudí ochotných pomáhať

Najvýznamnejšie dobročinné spoločenské podujatie na Slovenku, Ples v opere, rozžiari priestory historickej budovy Slovenského národného divadla už túto sobotu. Osemnásty ročník sa nesie v znamení pomoci deťom so zdravotným znevýhodnením a podpory ich práva na primeranú šancu na plnohodnotné vzdelanie. Okrem dobročinného zámeru si tento rok podujatie uctí aj sté výročie založenia spoločného československého štátu.

Dobročinný Ples v opere už o pár dní po osemnásty raz otvorí plesovú sezónu na Slovensku. Svojou účasťou podujatie vysokej spoločenskej úrovne poctí tristo párov významných osobností spoločenského, kultúrneho aj hospodárskeho života. Poslaním jednej z najväčších dobročinných udalostí je prostredníctvom finančného výťažku podporiť program inkluzívneho vzdelávania detí so zdravotným znevýhodnením a prispieť tak k ich rovnocennému prístupu k plnohodnotnému vzdelaniu. Svoj dobročinný zámer Ples v opere naplní v spolupráci s mimovládnymi neziskovými organizáciami – Koalíciou pre deti Slovensko a Nadáciou pre deti Slovenka – a práve vďaka podpore a štedrosti svojich vzácnych hostí.

Od roku 2010 venuje Ples v opere celý výťažok predovšetkým na podporu detí so zdravotnými problémami a znevýhodneniami. Za osem rokov rozdelil už 1,5 milióna eur, pričom minulý ročník hostia prispeli rekordnou sumou – 239 932 eur. Doposiaľ dobročinný Ples v opere prispel na technické zariadenie Detského kardiocentra, podporil šesť perinatologických centier na Slovensku, zlepšil prístrojové vybavenia detských kliník anestéziológie a intenzívnej medicíny a otvoril tri Centrá včasnej intervencie – v Banskej Bystrici, Košiciach a pri Trenčíne.

Ples otvorí veľkolepý Kabaret Mozart

Kým minulý rok sa úvodný ceremoniál prostredníctvom nádherného vystúpenia umeleckého súboru Lúčnica vrátil k slovenským koreňom a tradíciám, tento rok sa jeho režisérka Jana Burkiewicz inšpirovala životom a tvorbou velikána Wolfganga Amadea Mozarta. Úvodný ceremoniál pod tajomným názvom Kabaret Mozart prinesie jedinečné spojenie opery a nového cirkusu, ktorý je charakteristický kombinovaním rôznych druhov umenia. „Mozart predstavuje návrat ku klasickej hudbe a k opere. Jeho vlastná tvorba je páčivá, príjemná a radostná. Prepojením Mozarta s kabaretom vzniká unikátny výsledok,“ vysvetľuje režisérka Jana Burkiewicz, ktorá sa réžie a choreografie úvodného programu chopila už po štvrtý raz. O neopakovateľný umelecký zážitok sa postarajú tanečníci a akrobati zo zoskupení Burki&com a Cirque company Losers. Významnou súčasťou hudobnej produkcie, ktorú opäť zastreší skvelý Oskar Rózsa, sú operní speváci Adriána Banásová, Michaela Rózsa Růžičková, Pavol Remenár a hudobný skladateľ a klavirista Vladislav Šarišský.

Otvárací valčík dobročinného Plesu v opere, ale aj celej plesovej sezóny na Slovensku, prebehne tradične v podaní Interklubu Madit.

Bohatý program sa bude niesť v duchu storočnice vzniku Československa

Pri príležitosti významného výročia bývalého Československa sa historická budova Slovenského národného divadla stane dejiskom vystúpení úspešných slovenských a českých hudobných legiend. Obľúbené melódie si hostia vypočujú v podaní Big Bandu Gustava Broma pod vedením Vladimíra Valoviča, ktorý sa vďaka svojmu talentu a vedomostiam presadil aj v zahraničí. Chýbať nebude Miroslav Žbirka, prvý slovenský interpret, ktorý v Československu získal Zlatého slávika. Súčasťou programu budú aj najznámejšie české a slovenské hity v podaní skvelej Jany Kirschner, ktorá sa tento rok stala podporovateľkou dobročinného charakteru Plesu v opere, či Kataríny Knechtovej a Dana Bártu. Na záver vystúpi aj na Slovensku mimoriadne populárna česká skupina Lucie vo svojej pôvodnej zostave.

„My sme všetci Čechoslováci, a to radi. V podstate sme rozpad ani nezaznamenali. Prišiel Schengen, spojená Európa a to sa nám páči. Navyše máme v kapele dve slovenské manželky a jedného československého vlčiaka,“hovorí s úsmevom Robert Kodym z kapely Lucie.

Pod vedením primáša Martina Sleziaka zahrá na Plese opäť Ľudová hudba Lúčnice, ktorá žne úspechy na Slovensku i vo svete. O príliv hudobnej energie a vysokého umeleckého zážitku sa v sále Restaurant Opera postará duo spevákov Svetlana Rymarenko a Martin Madej.

Hostí Plesu v opere večerom prevedie Božidara Turzonovová

Osemnásty ročník dobročinného Plesu v opere bude moderovať výnimočná herečka prvej divadelnej scény SND Božidara Turzonovová. Oceňovaná filmová a divadelná legenda, ktorá sa preslávila nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, sa svojej význačnej úlohy zhostí s noblesou jej vlastnou. Na tohtoročnom dobročinnom Ples v opere oceňuje najmä oslavu storočnice. „Som vlastenecká k nášmu Slovenskému národnému divadlu. Práve pri príležitosti stého výročia vzniku Československa si môžeme pripomenúť významnú úlohu SND, ktoré práve vtedy vznikalo,“ povedala Božidara Turzonovová.

Tematika československej storočnice bude prítomná aj v gastronómii

Sté výročie založenia Československa si dobročinný Ples v opere uctí nielen programom, ale toto dejinné jubileum budú symbolizovať aj delikátne gastronomické špeciality. Hostia sa môžu tešiť na servírovanie obľúbených chuťoviek zo slovenskej a českej národnej kuchyne. O kvalitný chuťový zážitok sa postará šéfkuchár Marián Filo, ktorý je považovaný za priekopníka slo¬ven¬skej gas¬tro¬nó¬mie. V rámci tematického menu budú na výber kvalitné vína a tiež špeciálna ochutnávka slovenských prémiových vín, ktorým sa podarilo preraziť aj vo svete.