Príloha – 12. ples v opere rozozvučí operu a otvorí novú plesovú sezónu

ROZOZVUČIA OPERU

Jamelia – hviezda plesu

Jedna z najúspešnejších osobností britského showbiznisu, speváčka, skladateľka, modelka, zabávačka, televízna moderátorka a herečka, ktorá odštartovala svoju kariéru takpovediac hneď po tom, ako vyšla zo školy, keď už ako 15-ročná podpísala zmluvu s jedným z najväčších hudobných vydavateľstiev na svete. Do britskej Top10 sa dostala s pesničkou Money z prvého albumu Drama. V roku 2004 sa päť jej songov z nasledujúceho Thank You zaradilo medzi top hity. Najvýznamnejšiu odozvu zaznamenal hit Superstar. Nielenže sa zaradila do TOP 10 v jej rodnej Británii, ale interpretka si ňou získala pozornosť aj vo svetovom meradle. Dohromady vydala tri štúdiové albumy, z ktorých každý dosiahol v jej domovine do Top 40. Jamelia vyhrala štyri MOBO Awards, Q Award a tiež deväť BRIT Awards. Okrem toho získala kontrakt v prestížnej modelingovej agentúre ICM, účinkovala v mnohých televíznych show a participuje na rôznych charitatívnych programoch. Posledný rok sa sústredila predovšetkým na tvorbu ďalšieho albumu, ktorý pripravuje.

American divas

Nápad vytvoriť spoločné z troch speváčok dostala Natascha Wright, ktorá je v súčasnosti členkou formácie La Bouche, kam ju doviedol svetoznámy producent Frank Farian. Vydala niekoľko sólových albumov. Najúspešnejší, Party of One, sa stal absolútnou jednotkou v Kanade, a zabodoval aj v USA. Rovnako ako aj ostatné členky Dellenor Miles a Esther Stevens, je vyhľadávaná aj ako vokalistka. Absolvovali mnohé koncertné turné so svetovými hviezdami ako Stevie Wonder, Chris Rea, Ray Charles, Janet Jackson, Michael Jackson, Whitney Houston, Michael Bolton či Mariah Carey. Veľké úspechy však slávia dámy aj so svojimi vlastnými vystúpeniami. Ich famózne spevácke výkony, atraktívny image a repertoár s hitmi ako I´m so Excited, We Are Family, I Will Survive, Killing Me Softly, či Endless Love, nadchli publikum po celom svete. Všetko v duchu motta ich show, ktoré znie: Úspech u publika zaručený.

Strauss Capelle

Orchester pôvodne založila v roku 1843 pre svoje potreby dynastia Straussovcov, aby ich sprevádzal pri expanzii ich hudby z Viedne do celého sveta. Wiener Johann Strauss Capelle mala dva charakteristické znaky – originálnu viedenskú interpretáciu straussovskej hudby a rovnošaty pozostávajúce z bielych nohavíc a červených frakov. Tieto charakteristiky po pôvodnej formácii prevzala aj znovu-založená Strauss Capelle, ktorá od roku 1977 koncertuje a sprevádza prestížne bály a plesy v Európe, Amerike aj Ázii. Ich hudba už znela na popredných podujatiach v Amsterdame, Londýne, Madride, New Yorku, Buenos Aires, Shanghaji, či Tokiu a mnohých ďalších.

Operní speváci

Ples v opere po prvý krát zažije najznámejšie árie skomponované do podoby operného medley. Operu rozozvučí až pätica hlasov. Sopranistka Eva Hornyáková, sólistka Slovenského národného divadla v Bratislave, finalistka prestížnej Domingovej súťaže Operalia a súťaže Marie Callas Grand Prix v Aténach, patrí momentálne medzi najvýraznejšie talenty domácej opernej scény. Hosťovala vo významných európskych operných domoch. Na Plese v opere vystúpi aj jej kolegyňa, mezzosopranistka Monika Fabiánová, taktiež sólistka opery Slovenského národného divadla, ktorá hosťovala vo Varšavskej opere, v Národnom divadle v Prahe a spolupracovala napríklad aj so Šanghajskou filharmóniou v produkcii opery Carmen v Číne. Na svojom konte má početné koncertné vystúpenia vo viacerých európskych krajinách.

Dámy bude na pódiu sprevádzať sólista Viedenskej Štátnej opery, tenorista Miroslav Dvorský, ktorý bol v posledných rokoch hosťom vo významných produkciách popredných operných scén v Mníchove, Berlíne, Prahe, Tokiu, Florencii, Cincinnati a ďalších. Trojicu uznávaných hlasov doplní barytón Aleša Jenisa, ktorý má tiež za sebou rad úspechov na zahraničných pódiách a spoluprácu so špičkovými dirigentmi a opernými režisérmi.

Po boku etablovaných umelcov sa hosťom podujatia predstaví aj veľká nádej slovenskej opernej scény Patrícia Janečková. Iba 13-ročná začínajúca speváčka svojím mimoriadnym talentom zaujala aj hudobníkov Oskara Rózsu a Mateja Drličku, ktorí ju vzali pod svoje producentské krídla a s ktorými nedávno nahrala svoje debutové CD&DVD.

Baletní sólisti

Jurgita Dronina, rodená Ruska je prvou sólistkou HET National Ballet v Holandsku a tiež Švédskeho kráľovského baletu, víťazka významných baletných súťaží a držiteľka Rotary International Award 2008. Je hosťom všetkých prestížnych Gala open performances vo svete. Spolu s ňou známe, tzv. biele adagio z 2. dejstva Labutieho jazera P. I. Čajkovského zatancuje Andrey Leonovitch, prvý sólista Švédskeho kráľovského baletu.

Janko Lehotský a priatelia

Keď sa hudobník Janko Lehotský pridal ku kapele Modus, ktorá odštartovala svoju kariéru koncom šesťdesiatych rokov cover verziami svetových hitov, čoskoro sa stal ústrednou postavou a lídrom celej formácie. Po jeho príchode začali pribúdať aj pôvodné slovenské pesničky a skupina si získavala čoraz viac priaznivcov. Významnú pozornosť si získali aj ďalšie osobnosti z tejto kapely, napríklad Miroslav Žbirka, či Marika Gombitová. Na Plese v opere ústredný interpret Janko Lehotský vystúpi s hosťami P. Hammelom a P. Stankovským.

Bára Basiková

Speváčka zaujala ešte ako dvanásťročné dievčatko, keď v súťaži Spieva celá rodina vystúpila s pesničkou Markétka. Z víťazstva sa vtedy síce radovali iní, no malú Báru to neodradilo. Spevu sa venovala na Ľudovej umeleckej škole a hoci vychodila strednú školu ekonomickú, neskôr sa začala živiť práve hudbou. Od roku 1982 vystupovala ako vokalistka kapely Precedens, časom sa stala jej dominantným hlasom. Neskôr súbežne účinkovala so Strombolli a nasledovalo obdobie, keď Precedens dočasne opustila. Napokon však ich leader Martin Němec pochopil, že je veľmi výrazná speváčka s túžbou presadiť sa a tak sa kapela zmenila na Bárinu sprievodnú Basic Beat. Má za sebou aj mnoho muzikálových rolí a niekoľko Českých Slávikov, z toho jedného za prvé miesto.

Robo Grigorov

Už ako šestnásťročný začal vystupovať so skupinou Prešporok a po dvoch rokoch sa stal členom Ventil RG, rok pôsobil aj v zoskupení Mona Lisa a od roku 1985 mal už svoju vlastnú kapelu Midi. Medzi jeho najväčšie hity patrili pesničky Žuvačka za uchom, Ona je Madonna, Pocta Majakovskému, Kým ťa mám, či Všetci sa zídeme raz v jednej posteli. V roku 1988 emigroval do Belgicka, kde pôsobil ako hudobný producent a v deväťdesiatych rokoch sa vrátil späť na Slovensko, kde pokračoval vo svojej hudobnej tvorbe a produkcii.