Dobročinný Ples v opere sa zameral na jedinečné príbehy

Už po sedemnásty raz sa historické priestory Slovenského národného divadla stali dejiskom dobročinného Plesu v opere, ktorý opäť otvoril plesovú sezónu na Slovensku. Vďaka jeho výťažku môže v Trenčíne vzniknúť už šieste centrum včasnej intervencie.

Tohtoročný Ples v opere otvorila úderom na gong významná slovenská herečka a renomovaná pedagogička Emília Vášáryová . Ako členka Čestného plesového výboru je od založenia Plesu v opere zárukou jeho vysokej spoločenskej úrovne a od minulého roku sa stala aj prvou ambasádorkou dobročinného poslania plesu. Novej role, otvoriť ho slávnostným úderom na gong, sa zhostila po prvý raz. „Ples v opere a plesovú sezónu otvorila úderom na gong ambasádorka dobročinného poslania Plesu v opere. Chceli sme tým symbolicky vyjadriť, ako dokázal Ples v opere spojiť jedinečné spoločenské podujatie s charitatívnym rozmerom. Za sedem rokov sa vďaka dobrovoľnému výťažku podarilo zlepšiť desiatky osudov jednotlivcov či rodín či dokonca zachraňovať životy,“ opisuje Andrea Cocherová, riaditeľka Plesu v opere. „Som mimoriadne poctená, že som mohla ako ambasádorka zvýrazniť ešte viac charitatívny rozmer plesu, a tak symbolicky otvoriť nádherné, ale predovšetkým dobročinné podujatie,“dodáva Emília Vášáryová.

Dobročinnosť v prvom rade

Ples v opere je jedným z najväčších charitatívnych podujatí na Slovensku. Finančný výťažok z príspevkov hostí Plesu v opere bol doposiaľ použitý na podporu Detského kardiocentra, pomoc predčasne narodeným deťom, na zlepšenie prístrojového vybavenia kliník detskej anestéziológie a intenzívnej medicíny či podporu pre zdravotne hendikepovaných ľudí. Tohtoročným zámerom organizátorov aj hostiteľa plesu je zlepšiť situáciu v oblasti zdravotníctva a otvoriť už šieste centrum včasnej intervencie, a to v Trenčíne. „Minulý rok sa nám podarilo prekonať naše očakávania a vzniklo nie jedno, ale až dve takéto potrebné centrá, v Košiciach a v Banskej Bystrici. Sú miestami, kde sa životy detí zachraňujú a kde rodičia hľadajú pomoc vo chvíľach, keď sú bezradní. Je pre nás obrovským zážitkom stať sa sprostredkovane, ako darcovia, súčasťou šťastných príbehov týchto rodín,“ vyjadrila svoj pohľad A. Cocherová. Dobročinné poslanie ples tento rok napĺňa v spolupráci s Nadáciou SOCIA a Nadáciou Markíza, ktorá už po tretí raz spoločne s Plesom v opere vyhlásila verejnú zbierku.

Program otvoril nový pohľad na slovenský folklór

Vysoko očakávaným bodom programu plesu bol aj tentoraz úvodný ceremoniál. Jeho režisérke, uznávanej českej choreografke Jane Burkiewicz, sa podarilo nečakané spojenie. Priestor javiska divadla ovládla slovenská folklórna tradícia v spojení s postmoderným spracovaním. Sálou zneli tóny fujary, píšťaľky aj drumble, a päť ľudových piesní, každá z iného regiónu, v podaní kvarteta zloženého z Martina Valihoru, Oskara Rózsu, Stanislava Palúcha a Marcela Commendanta, ktoré obohatili inštrumentalisti z hudobného súboru Lúčnice. V nečakanej role sa predstavila jedinečná Ali Caldwell, americká soulová a R’n’B speváčka, ktorá hostí prekvapila spevom v slovenčine.

V programe udávali tón kapely

V doterajšej histórii Plesu v opere nevystupovalo často toľko hudobných skupín, ako tentoraz. „Chceli sme dať vyniknúť nielen jednotlivcom, ale skupinám, kde má každý svoje jedinečné miesto, no spoločne vytvárajú harmóniu a unikátny zvuk,“ uvádza dôvod svojho rozhodnutia Peter Princ, producent Plesu v opere. Hudobný koktejl tak pozostával z tanečných melódií v podaní rozhlasového Big Bandu Gustava Broma pod taktovkou legendárneho Vlada Valoviča, premiérovo sa na plese uviedla spolu s new-age popovou kapelou King Shaolin speváčka Celeste Buckingham, vystúpil David Koller Band s Lenkou Dusilovou a skupina Funkiez spolu so speváčkou Nicole J. McCloud, pôvodom z New Yorku, ktorá v nedávnej minulosti zaujala ako finalistka americkej verzie talentovej súťaže X Factor. V priestoroch historickej budovy SND svoj repertoár predstavila po prvýkrát na Plese v opere aj Ľudová hudba Lúčnica, a to pod vedením primáša Martina Sleziaka. Špeciálnym zahraničným hudobným hosťom bola polnoci skupine Alphaville, ktorej megahit Forever Young vystihuje jej neutíchajúcu popularitu.

S hosťami zavítali na ples aj ich životné príbehy

Na Plese v opere sa pravidelne zúčastňuje tristo párov hostí, ktorí reprezentujú Slovensko v rôznych oblastiach, ako je veda, kultúra, šport, medicína, hospodárstvo a charita. Zárukou vysokej spoločenskej úrovne plesu je Čestný plesový výbor, ktorý má aj nového člena, Mateja Tótha, slovenského olympionika a majstra sveta. Nielen on zastupoval športovú sféru – to, že sa v nej Slovensku mimoriadne darilo, bolo vidieť aj na prítomnosti slovenských olympionikov, paralympionikov či majstrov sveta – mnohí prišli na Ples v opere po prvý raz. Oblasť vedy, výskumu, vzdelávania či medicíny zastupovali osobnosti celonárodného aj medzinárodného rozmeru. „Vážime si, že toľko zaujímavých osobností prijalo naše pozvanie a pridalo sa aj k spoločnému dobročinnému zámeru. Mnohí z nich majú silné profesionálne príbehy spojené s pomocou druhým a filantropiou alebo s tým, že preukázali mimoriadne úsilie na dosiahnutie jedinečných výsledkov. A to je pre nás veľmi inšpirujúce a potešujúce,“ vyjadril svoje poďakovanie v mene organizačného výboru dobročinného Plesu v opere jeho hostiteľ Pavol Lančarič.